AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE

Perełka architektury polskiej – Szkolne Koło Turystyczne w Przemyślu

Kiedy tworzyliśmy Koło Turystyczne za cel przyjęliśmy sobie stworzenie struktury, która będzie jednoczyła miłośników podróżowania i odkrywania turystycznych zakątków. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, iż powstało coś ponadczasowego, trwale łączącego członków Koła. Stała grupa, rozumiejąca się bez słów, wybierająca się regularnie w podróż by odkrywać kolejne niezwykłe, urokliwe miejsca to idealna charakterystyka  naszego wspólnego projektu.

Tym razem, mimo przenikliwego chłodu udaliśmy się, aby zwiedzić jedno z najstarszych miast w Polsce – Przemyśl. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 981 roku, kiedy na Lachach (Polakach) zdobywa je Ruś Kijowska. Przez kolejne stulecia miasto zmieniało wielokrotnie swoich gospodarzy, by ostatecznie zostać przyłączone do Królestwa Polskiego w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego.

Długi czas Przemyśl rozwijał się na pograniczu świata polskiego i ruskiego, katolicyzmu i prawosławia, ale również i innych religii, głównie judaizmu, stając się prawdziwym tyglem kulturowo – wyznaniowym.

W trakcie I wojny światowej Twierdza Przemyśl zasłynęła jako najdłużej broniąca się twierdza, będąca w pełnym okrążeniu. Od 1939 roku przez San, nad którym leży miasto, przebiegała granica między III Rzeszą, a Związkiem Radzieckim wzmocniona pasmem umocnień, tzw. Linią Mołotowa. Dziś przemyski rynek od granicy z Ukrainą dzieli zaledwie 15 kilometrów.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Muzeum Dzwonów i Fajek. Muzeum znajdziemy w Wieży Zegarowej, wzniesionej w XVIII wieku i pełniącej pierwotnie funkcję dzwonnicy katedry grekokatolickiej. Dziś na kolejnych piętrach oglądać można bogatą kolekcja fajek (mnogość kształtów robi wrażenie) i dzwonów oraz dowiedzieć się więcej na temat ich produkcji. Stworzenie tego muzeum w Przemyślu nie było przypadkowe, gdyż miasto to ma długie tradycje ludwisarskie i w produkcji fajek. Z kolei tych, których nie interesują fajki i dzwony, być może skusi  panorama Przemyśla rozpościerająca się ze szczytu wieży.

Wielkim przedsięwzięciem turystycznym miasta stało się utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która przybliżała by historie tego niezwykłego ośrodka. Dwukondygnacyjne podziemia to pozostałość po czasach, kiedy piwnice służyły przemyskim mieszczanom jako magazyn do przechowywania najróżniejszych towarów – często wymagających niskich temperatur. Podziemna wędrówka przypomina też o kupieckiej przeszłości miasta – w Przemyślu krzyżowało się sporo traktów i szlaków handlowych.

Tego dnia moc wrażeń towarzyszyła nam jeszcze długo podczas podróży powrotnej. Mimo ferii „biura Koła Turystycznego” pracują pełną parą w poszukiwaniu kolejnych atrakcji turystycznych wartych odwiedzenia.

 

 

Powiązane wpisy