AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE

Wycieczka edukacyjna Koła Turystycznego do Rzeszowa i Markowej

Za nami kolejna wycieczka edukacyjna Szkolnego Koła Turystycznego. Tym razem wyjazd rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych w IPN Rzeszów. Tematyka spotkania dotyczyła historii Żydów podczas dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. Zajęcia poprowadził Pan Maciej Rędziniak za co serdecznie mu dziękujemy.

Pozostając w tej tematyce odwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Podczas wizyty w muzeum poznaliśmy historię Rodziny Ulmów, która poświęciła swoje życie ratując przedstawicieli społeczności żydowskiej.

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywający się z ich pomocą Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.  13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W marcu 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów. Dzień ten (24 marca) został ustanowiony w 2018 roku przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

10 września 2023 r. rodzina Ulmów została beatyfikowana przez Kościół Rzymskokatolicki.

Powiązane wpisy