AKTUALNOŚCI WYCIECZKI EDUKACYJNE

Pierwszaki w kinie

5 października z pewnością na długo zapadnie w pamięć dzieciom z klas pierwszych. Był to bowiem dzień, w którym po raz pierwszy, jako uczniowie szkoły, mieli możliwość wybrać się do kina HELIOS w Rzeszowie na film pt. „King: Mój przyjaciel lew”.

                Wyjazd dostarczył dzieciom bardzo dużo emocji. Gdy wszyscy zajęli miejsca w wygodnych fotelach, dało się odczuć niecierpliwe oczekiwanie na rozpoczęcie seansu. Rozkrzyczane dotąd i hałaśliwe dzieci zaczęły mówić szeptem, aż w końcu – gdy przygasły światła – w sali kinowej zapanowała cisza. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali przygody Ines – dziewczynki, która pewnego dnia w swoim domu znajduje lwiątko i od tej pory dokłada wszelkich starań, aby pomóc mu odnaleźć bezpieczny dom.

                Po zakończeniu seansu uczniowie wzięli udział w krótkiej prelekcji na temat „Lew – król zwierząt”. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu kilku ciekawostek dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę współuczestnicząc z innymi widzami w rozwiązywaniu wyświetlanego na ekranie quizu.

                Obejrzenie filmu stwarza możliwość poruszenia wielu zagadnień edukacyjnych, które można omawiać podczas zajęć, m.in.:

– Jak chronić dziką przyrodę?

– Jakie ryzyko wiąże się z oswajaniem nieudomowionych zwierząt?

– Jak powinniśmy postępować wobec gatunków zagrożonych wyginięciem?

                „King: Mój przyjaciel lew” to także film o sposobie radzenia sobie z trudnymi emocjami.
W drodze powrotnej dzieci podjęły swobodną dyskusję dotyczącą relacji głównej bohaterki z jej bratem i wspólnie doszły do wniosku, że największe wsparcie można znaleźć wśród bliskich,
a agresywne zachowanie często jedynie maskuje nieumiejętność radzenia sobie z problemami, które nas dotykają.

                Chwila zadumy wywołana rozmową szybko minęła, a dzieci w radosnych nastrojach wróciły do szkoły. I prawdopodobnie byłybyśmy bardzo zdziwione, gdyby z ust kilkorga z nich nie padło pytanie: „Kiedy znowu pojedziemy do kina?”.

Magdalena Znamirowska

Powiązane wpisy