AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE

Zespół Legendary Rover Team w Szkole Podstawowej w Mogielnicy

W ramach innowacyjnego projektu edukacyjnego „Szkoła młodych inżynierów”, odbyło się pierwsze spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy z Politechniką Rzeszowską. W szkole gościł sławny zespół Legendary Rover Team wraz z ich łazikiem marsjańskim „Legendary III”, który zajął pierwsze miejsce na tegorocznych prestiżowych, amerykańskich zawodach University Rover Challenge 2015 na pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

University Rover Challenge to międzynarodowe zawody, organizowane każdego roku przez The Mars Society – międzynarodową organizację, której celem jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie. Główne zadanie postawione przez organizatorów zawodów polega na zbudowaniu sondy kosmicznej – łazika zdolnego przetrwać warunki panujące na Marsie.
W skład polskiego zespołu, który gościł w Szkole Podstawowej w Mogielnicy, wchodzą studenci studiów inżynierskich oraz magisterskich różnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej. Grupa w swoim dorobku posiada skonstruowane już 3 łaziki marsjańskie, każdy z nich uczestniczył w zawodach począwszy od 2013 r., jednak dopiero na ostatnich udało się zdobyć pierwsze miejsce. Budowa zwycięskiego łazika trwała około 10 miesięcy, ale trud, jak widać opłacił się.

W ubiegłą środę Zespół „Legendarny Rover Team” zaprezentował „młodym inżynierom” Szkoły Podstawowej w Mogielnicy możliwości łazika marsjańskiego m.in.: poszukiwanie życia, prowadzenie prac naprawczych i organizowanie pomocy ratunkowej astronautom
oraz poruszanie się w trudnym terenie. Obecność łazika marsjańskiego wywołała wśród uczniów szkoły ogromny entuzjazm i zaciekawienie. Mamy nadzieję, że poprzez cykliczne spotkania z Politechniką Rzeszowską, w ramach innowacyjnego projektu – „szkoła młodych inżynierów”, którego koordynatorem z ramienia szkoły jest Pani Aleksandra Bernatowska – Hadała, uczniowie będą mogli poczuć się jak młodzi naukowcy, przy okazji rozwijając swoją wiedzę techniczną i matematyczną oraz umiejętności inżynierskie.

Kolejne spotkanie już w listopadzie, tym razem z Zespołem „Naukowy Zawrót Głowy” podczas którego uczniowie poznają najnowsze rozwiązania technologiczne w konstrukcji robotów.

Powiązane wpisy