AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE
Edukacyjne warsztaty Wonderlab „Aktywne wulkany”
W poprzednim tygodniu uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w edukacyjnych warsztatach pt. „Aktywne wulkany”. Każda z klas uczestniczyła w godzinnym spotkaniu, które podzielone było na dwa etapy.
Pierwsza część zajęć dotyczyła rozmieszczenia wulkanów na Ziemi. Panie prowadzące spotkanie przywiozły ze sobą bardzo dużą piłkę-globus, na której dzieci zaznaczały miejsca występowania wulkanów. Szczególną uwagę poświęcały tym, które są aktywne. Następnie uczniowie mogli wykazać się posiadaną wiedzą lub wspólnie z prowadzącymi poszukać odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czym są wulkany? W jaki sposób powstają? Dlaczego dochodzi do ich erupcji?
Po części teoretycznej przyszedł czas na naukę poprzez zabawę. Każde z dzieci zajęło stanowisko, na którym czekały przygotowane naczynia z produktami niezbędnymi do samodzielnego wykonania wulkanu. Mąka, sól, woda, a także trochę cierpliwości – i już wszystkie składniki zostały połączone w masę, z której można formować wulkan. Później nadszedł moment na podjęcie trudnej decyzji: Jaki kolor ma mieć lawa w moim wulkanie? Czerwony, żółty, czy niebieski? A może połączyć ze sobą dwa barwniki? Gdy uczestnicy warsztatów wybrali swój kolor, a zabarwioną wodę połączyli z… ostatnim, tajemniczym składnikiem, nie pozostało nic innego, jak zachwycać się wybuchami swoich własnych, małych wulkanów.
Po zakończonych zajęciach uczniowie mieli możliwość zabrania do domu części przygotowanej przez siebie masy. Postępując zgodnie z instrukcją mogli jeszcze raz – w wybranym przez siebie momencie – doprowadzić do erupcji. Jednak każde z dzieci zdaje sobie sprawę, iż decydować o wybuchu wulkanu można tylko w zabawie. W rzeczywistości władzę nad tą potężną siłą ma wyłącznie natura, a wybuchy, mimo iż spektakularne, niosą ze sobą ogromne zagrożenie.