AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE
Rezerwat Herby – Szkolne Koło Turystyczne ponownie na szlaku
- Promienie wiosennego słońca dotarły w końcu na Podkarpacie. To był sygnał na który tylko czekali uczestniczy Szkolnego Koła Turystycznego, by spędzić czas na łonie natury. Nie mogliśmy sobie wymarzyć na realizację tego przedsięwzięcia bardziej malowniczego miejsca niż Rezerwat Herby.
Rezerwat utworzony został w roku 1999 na obszarze 145,85 ha. Składa się z dwóch niezależnych części, usytuowanych na terenie gmin: Wiśniowej i Frysztak, w powiecie strzyżowskim. Całość znajduje się na terenie Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Elementy rezerwatu oddziela od siebie wylesiona dolina rzeki, którą dodatkowo przebiegają droga i linia kolejowa. Wschodnia część tego obszaru położona jest na Pogórzu Dynowskim, a zachodnia na Pogórzu Strzyżowskim. Między nimi przepływa rzeka Wisłok, tworząc przełom zwany „Bramą Frysztacką”. Najniższy punkt rezerwatu ma wysokość ok. 235 m n.p.m., a najwyższy ok. 455 m n.p.m. W lasach na grzbiecie Herby ukryte są liczne wychodnie skalne, a na grzbiecie Kopaliny znajdują się stare, nieczynne kamieniołomy.
Dominującym zespołem roślinnym jest grąd z bukiem, któremu towarzyszy grab, sporadycznie klon i lipa, oraz jodła i brzozy (czarna i brodawkowata).
Ważną rolę odgrywają tu olsza i jesion, którym towarzyszy buk, a także jodła występująca sporadycznie na obrzeżach płatów. Spośród 160 stwierdzonych na tym terenie gatunków roślin 13 podlega ochronie gatunkowej: buławnik mieczolistny, skrzyp olbrzymi, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, bluszcz pospolity, pierwiosnka wyniosła, kopytnik pospolity, marzanka wonna i kalina koralowa. Do roślin górskich należą występujące tu: jodła, jawor, olsza szara, żywiec gruczołowaty, parzydło, szałwia lepka i paprotniki. Do roślin podgórskich- skrzyp olbrzymi i cebulica dwulistna.
Spośród dużych ssaków w rezerwacie liczne są sarny, rzadsze dziki i jelenie. Zaobserwowano kunę leśną, łasicę, łaskę, kreta i wiewiórkę pospolitą. Spotkać można zająca szaraka, mysz leśną i polną oraz nornicę rudą. W rezerwacie i na jego obrzeżach często można zobaczyć ptaki drapieżne – jastrzębie, myszołowy i puchacze, występuje tu także kilka gatunków dzięciołów.
Powyższe informacje tylko nas upewniły, że będzie to dzień pełen ekscytujących wrażeń. Trud wspinaczki w niełatwych warunkach rekompensowały nam niezwykłe widoki i malownicze trasy. Mimo zmęczenia, humor dopisywał wszystkim uczestnikom wędrówki. Zapraszamy Was do obejrzenia relacji zdjęciowej z naszej wyprawy.