AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE

Jasło – kolejny przystanek Szkolnego Koła Turystycznego

W ramach działań Szkolnego Koła Turystycznego zorganizowany został wyjazd edukacyjny do Jasła. To piękne miasto po zakończeniu II wojny światowej było zniszczone aż w 97 procentach. Kiedy 15 stycznia 1945 r. Jasło opuszczały wojska niemieckie, spośród 1200 budynków 15-tysięcznego miasta ocalały tylko trzy. Pozostałe, jesienią 1944 r., bez uzasadnienia militarnego, zostały zniszczone. Pomysłodawcą zniszczenia miasta najprawdopodobniej był jego niemiecki starosta Walter Gentz.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w I LO w Jaśle. W szkole tej znajduje się obserwatorium astronomiczne. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników astronomii. Umożliwia obserwację bliskiego i dalekiego nieba wieczorną porą przy użyciu profesjonalnych instrumentów astronomicznych oraz takich zjawisk astronomicznych jak: zaćmienia, zakrycia, przejścia oraz planety układu słonecznego.

Pracownie są wyposażone w dwa teleskopy: stacjonarny, zainstalowany w kopule oraz przenośny, który można ustawić na tarasie. Obserwatorium wyposażone jest w sprzęt komputerowy, lornetki oraz sale wykładowa z projektorem multimedialnym.

Po tej fascynującej lekcji astronomii przyszła pora na czas spędzony wśród budzącej się do życia natury w miejscowym Parku Miejski. Powstał on pod koniec XIX w. W miejscu obecnego parku znajdował się staw otoczony ogrodem. W 2005 r. rozpoczęto modernizację parku i w jego południowej części wybudowano wspaniałą fontannę. Ozdobą parku jest przepiękna Glorietka i Pomnik Tadeusza Kościuszki.

Mijając kolejne malownicze ulice, podziwiając architekturę miasta dotarliśmy do jasielskiego rynku. Rynek Miejski z kamieniczkami, które w większości zostały zniszczone w czasie II wojny światowej, został odbudowany przez mieszkańców. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX w. W jednej z kamieniczek (nr 17) mieściła się apteka, prowadzona przez prekursora przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, który zbudował w Jaśle (os. Ulaszowice) pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Na ścianie kamieniczki zobaczyć można tablicę, upamiętniającą tę wybitną postać.

Wracając pociągiem do Boguchwały już zdążyliśmy wybrać kolejny kierunek naszych wypraw.  Do zobaczenia więc niebawem.

Powiązane wpisy