AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE PROJEKTY EDUKACYJNE

Matematyka jest wokół nas

Celem realizowanej innowacji programowo – metodycznej pt. „Matematyka jest wokół nas” jest pokazanie związku matematyki z życiem codziennym i dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie. Chodzi o to by uatrakcyjnić naukę, zmobilizować do dodatkowej pracy, pozwolić osiągać sukcesy i cieszyć się nimi, rozbudzać zainteresowanie matematyką.

Na lekcjach programowych uczniowie zdobywając nowe wiadomości i umiejętności jednocześnie utrwalają je rozwiązując ciekawe, nieszablonowe zadania ściśle związane z otaczającą uczniów rzeczywistością. Dzięki temu na bieżąco mogą dostrzec zastosowanie matematyki w życiu.

Na przykład: uczniowie klasy 7 uczestniczyli w dwóch blokach tematycznych – pierwszy projekt po zakończeniu działu tematycznego „Procenty” – 2  jednostki lekcyjne były przeznaczone na realizację tematu:  Lokowanie pieniędzy w ramach którego uczniowie  otrzymali zadania, z wykorzystaniem smartfonów i dostępu do Internetu.

Wykonywali obliczenia procentowe – obniżki i podwyżki, oprocentowanie. Obliczali – czy opłaca się brać pożyczkę czy warto odkładać pieniądze w banku.  Następnie podczas dwóch kolejnych jednostek lekcyjnych po zakończonym dziale „Figury geometryczne” uczniowie realizowali  temat innowacji Gospodarstwo domoweremonty dotyczący pól powierzchni figur gdzie  otrzymali jako zadanie m. in.  obliczenie ilości farby, którą zużyliby do dwukrotnego pomalowania ścian pokoju. W obliczeniach mieli uwzględnić okna i drzwi. Praca wymagała przełożenia na praktykę umiejętności obliczania pól prostokątów i kwadratów, jak również dokonywania obliczeń na ułamkach dziesiętnych, czy stosowania jednostek długości.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli kreatywni, współpracowali zespołowo i jednogłośnie stwierdzili, że matematyka jest wokół nas.

   

 

 

Powiązane wpisy