AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE

Inauguracja działań Koła Turystycznego

W obecnym roku szkolnym w naszej Szkole powołane zostało Koło Turystyczne. W ramach Koła prowadzone są zajęcia rozwijające zainteresowania krajoznawcze i turystyczne oraz spotkania przygotowujące i podsumowujące  wycieczki. Program obejmuje wiedzę o dorobku kulturowym, uwarunkowaniach przyrodniczych, problematyce społecznej i ekologicznej naszego regionu.

Nasze tegoroczne wyprawy rozpoczęliśmy od przejazdu szynobusem do Wiśniowej, skąd malowniczą trasą udaliśmy się do Stępiny.  W naszych zmaganiach wspierali nas uczniowie z SP w Lutoryżu.

Wiosną 1940r. Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych hitlerowskiego Wermachtu wybrało Podkarpacie na lokalizację jednej z wysuniętych kwater dowodzenia, przygotowanych dla kierowania operacją zmierzającą do opanowania ZSRR. Jeden z głównych obiektów zlokalizowano we wsi Stępina. Prace budowlane rozpoczęto w lecie 1940r.  Tunel w Stępinie, nazywany schronem nr 1, ma 393 metry długości i ściany o grubości przekraczającej 2 metry; jego cechą charakterystyczną jest lekko łukowaty kształt, utrudniający bezpośrednie trafienie bombą lotniczą. Schron nr 1, zabezpieczony przed atakiem chemicznym za pomocą systemu śluz i urządzeń wentylacyjno-filtrujących, był połączony specjalnym podziemnym kanałem z tzw. schronem nr 2, również zachowanym, położonym w odległości 80 metrów i pełniącym funkcję zaplecza technicznego i magazynowego. W odległości 600 metrów od schronu kolejowego znajdowało się trawiaste lądowisko dla samolotów, obecnie częściowo zabudowane.

Świetna atmosfera, niezwykłe krajobrazy, emocjonującą historia uczyniły ten dzień niezwykłym. A to dopiero początek…

Powiązane wpisy