AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE
Uczniowie klasy ósmej na zajęciach „Żywego Muzeum” w Rzeszowie
13 grudnia 2021 r. będziemy wspominać 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jednym z przygotowanych z tej okazji projektów w regionie jest gra terenowa „Żywe Muzeum”.
Organizatorami przedsięwzięcia są Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie Oddział w Rzeszowie.
W ramach gry dla uczniów podkarpackich szkół wyznaczono na terenie Rzeszowa punkty związane z historią i działalnością „Solidarności”:
- Dawny Dom Kolejarza (pl. Ofiar Getta),
- Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
- Pomnik Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku
- Kościół Farny w Rzeszowie
- Pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość
- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Szopena 23)
- Bazylika Mniejsza i Klasztor oo. Bernardynów
- Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie, gdzie uczestnicy otrzymają mapki i wytyczą szlak swojej wędrówki
Posługując się załączoną mapą i historycznym opisem uczestnicy gry terenowej muszą znaleźć zaznaczone miejsca i wykonać zadania. Spotkać i wysłuchać relacji świadka historii tamtych wydarzeń, a w siedzibie IPN przy ul. Szopena 23 obejrzeć film. W niektórych punktach swoją obecność należy potwierdzić pieczęcią.
Uczniowie klasy ósmej poradzili sobie z wyznaczonymi w projekcie zadaniami rewelacyjnie. Gra terenowa w połączeniu z ciekawie zaprezentowaną historią stanu wojennego okazały się świetną formą poznania wydarzeń z tego trudnego dla naszego kraju okresu.