AKTUALNOŚCI

Święto Dziękczynienia -Thanksgiving Day

Jest rok 1620. Wyobraźcie sobie wzburzone morze i statek huśtany sztormowymi falami, na którym 102 osoby płynęły szukając wolności na Nowym Lądzie. Kończą się zapasy i głód oraz choroby dziesiątkują pielgrzymów. Po dwumiesięcznej podróży tylko 50 z nich dociera do ziemi obiecanej, ale na brzegu nie czeka na nich nic prócz chłodu i niechybnej śmierci. Nagle spostrzegają ludzi o innej karnacji, odzianych w skóry zwierząt i z pięknymi pióropuszami na głowach. To Indianie, którzy widząc słabych, schorowanych ludzi dzielą się swoimi zapasami. Uczą też nowoprzybyłych polować na dzikie zwierzęta, a wiosną uczą ich sadzić dynie i kukurydzę. Rok później pielgrzymi z Europy, w geście wdzięczności, przygotowują wielką ucztę dla swoich wybawców i tak oto powstaje piękna tradycja Święta Dziękczynienia obchodzona co roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Święto Dziękczynienia, przypadające w tym roku 25 listopada, było dla nas okazją do zapoznania się z tą piękną historią, utrwalenia angielskiego słownictwa i co najważniejsze, stworzenia pięknych pióropuszy oraz papierowych indyków – symbolu świątecznego posiłku.
Na zdjęciach poniżej prezentujemy wizerunki kilku naszych Pocahontas z różnych plemion, zgromadzenie Rady Starszych oraz wybór Wodza Wampanoag w klasie 2 :)

Sponsorem drobnych upominków w quizach językowych było wydawnictwo Macmillan.

Anna Bęben

Powiązane wpisy