AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE

Podsumowanie działań szkoły w ogólnopolskim programie „Bohateron”

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem scenariuszy lekcyjnych, które otrzymaliśmy od organizatora projektu. W oparciu o metody aktywizujące, przy wykorzystaniu bogatych materiałów audiowizualnych uczniowie mieli okazję przenieść się do 1944 roku by poznać losy bohaterów walk o stolicę. Kulminacją projektu były przygotowane przez naszych uczniów kartki dla powstańców warszawskich, w których to wyrazili swoją wdzięczność za ich poświęcenie i oddanie ojczyźnie.  Opiekę nad projektem sprawował  nauczyciel historii Łukasz Gajdek.

Powiązane wpisy