AKTUALNOŚCI WYCIECZKI EDUKACYJNE

Wycieczka do Medyni Głogowskiej

Dnia 28 maja, w słoneczny poniedziałek klasy I i II Szkoły Podstawowej w Mogielnicy, udały się na wycieczkę klasową do Medyni Głogowskiej. Tam też uczniowie poznali świat Zagrody Garncarskiej. Miejsce to powstało w 2001 roku, w ramach projektu „Medynia-gliniane złoża” i prezentuje zwiedzającym pochodzące z XIX wieku budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki.

Podczas pobytu w Zagrodzie, dzieci z pewnością zauważyły, że toczenie garnków  to coś znacznie trudniejszego niż lepienie figurek z plasteliny. Każdy z uczestników wycieczki spróbował swoich sił w lepieniu w glinie i toczeniu naczyń na kole. Mistrzowie fachu  nie tylko pokazali dzieciom, jak pracują ale  opowiadali również ciekawe historie o rozwoju rzemiosła garncarskiego na okolicznych terenach.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było malowanie glinianych kogucików.  Dzieci bardzo chętnie zabrały się do ozdabiania figurek, które wraz z glinianymi naczyniami zabrały ze sobą do domu na pamiątkę. Dzięki warsztatom w Zagrodzie nasi uczniowie poznali przepyszny smak proziaków, którymi zostali poczęstowani. Z konfiturą i masełkiem pałaszowali je z apetytem.

Pełni wrażeń w miłej atmosferze i w wyśmienitych humorach, cali i zdrowi wróciliśmy do szkoły.

Powiązane wpisy