AKTUALNOŚCI

Rekolekcyjne pielgrzymowanie

   W dniach 22-23 marzec 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy odbyły się niecodzienne rekolekcje szkolne – miały one bowiem charakter pielgrzymki. W czwartek klasy IV-VII wraz dyrektorem Szkoły i nauczycielami udały się najpierw do Sanktuarium MB Zawierzenia w Tarnowcu, gdzie czekał już na nich kustosz ks. Jerzy Uchman.

Po przedstawieniu historii cudownej figury Matki Bożej (zwanej wcześniej MB Jasielską) w serdecznych słowach ukazał przesłanie jakie Maryja niesie z tego szczególnego miejsca oraz święci, których relikwie znajdują się w tym kościele. Następnie po krótkiej modlitwie i zawierzeniu się Jej, udaliśmy się na grób śp. Ks. Franciszka Bogunia, który przed laty był budowniczym kościoła oraz pełnił funkcję proboszcza w Mogielnicy. Ze względu na leżący jeszcze śnieg mogliśmy jedynie spoglądnąć na „Kalwarię nienarodzonych”. Z kolei każdy mógł spełnić swoje marzenie, gdy zadzwonił dzwonem na „Małej Kalwarii”.

Kolejnym etapem było sanktuarium (Bazylika Mniejsza) Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, gdzie poznaliśmy historię objawień we Francuskim La Salette, oraz przesłaniu jaki niesie dziś Maryja, a także dzieje figury MB Płaczącej w Dębowcu. Stamtąd udaliśmy się na dróżki różańcowe i Kalwarię, pochodzącą z 1929 r. , która przybyła do Dębowca z Lyonu, a która nosi na sobie liczne ślady po kulach (z czasów wojny).
Końcowym punktem było Sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych – kościół pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej, gdzie serdecznie przywitał nas ks. Bogusław Jurczak. Po zapoznaniu się z historią i przesłaniu jakie niesie kościół – który Stanisław Wyspiański nazwał, że jest „malowany pajęczyną kolorów”, po modlitwie udaliśmy się z ks. Bogusławem na smaczne kiełbaski do Oberży Wiejskiej w Binarowej.

W czasie gdy starsi uczniowie pielgrzymowali – młodsi mieli swoje zajęcia i naukę rekolekcyjną w szkole wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami.

W piątek już wszyscy zgromadziliśmy się w kościele parafialnym w Mogielnicy, aby uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym, a następnie spowiedzi św. Podsumowaniem była Msza św. pod przewodnictwem ks. Stanisława Zimnego – Proboszcza Mogielnickiego, z kolei ks. Mariusz wygłosił naukę rekolekcyjną, w której przypomniał hasło tego roku szkolnego; „Walcz o marzenia”, z którego wynika wysiłek w dążeniu do świętości. Jednakże, Pan Bóg nie zmusza, ale zaprasza w wolności do kroczenia za Nim. Nikt i nic nie może człowieka zmusić do świętości, nawet nadzwyczajne wydarzenia – jakimi były bez wątpienia objawienia w La Salette – gdyż nawet sami bohaterowie tych wydarzeń, którzy doświadczyli spotkania z Matką Bożą – Melania Calvat i Maksymin Giraud – nie zostali świętymi.

  Chcielibyśmy wyrazić jeszcze raz szczególną wdzięczność dla ks. Jerzego Uchmana – Kustosza z Tarnowca oraz ks. Bogusława Jurczaka – Proboszcza z Binarowej za otwartość i gościnność, a także dla Oberży Wiejskiej w Binarowej Państwa Kamińskich. Bóg zapłać!

źródło – red.

 

Powiązane wpisy