AKTUALNOŚCI WYCIECZKI EDUKACYJNE

Wycieczka edukacyjna klasy VII do Rzeszowa.

W mroźne grudniowe przedpołudnie wybraliśmy się na klasową, edukacyjną wycieczkę do Rzeszowa. W założeniu chcieliśmy odwiedzić miejsca pamięci narodowej, nierozerwalnie związane z historią rodzimego regionu w minionych stuleciach. Pierwszym punktem naszego rajdu był Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – miejsce nie tylko związane z wybitnymi rodami władającymi naszym regionem, ale także miejsce masowych przesłuchań kończonych wydawaniem surowych wyroków w okresie PRL.

Nieopodal zamku znajduje się pomnik Jana Rzeszowskiego (Jan Pakosławic ze Stróżyska). Był to dyplomata i rycerz, założyciel rodu Półkoziców Rzeszowskich, którzy władali Rzeszowem do 1583 roku.  19 stycznia 1354 roku Kazimierz Wielki nadał mu miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i Leżajska na wschodzie.

Dalej idąc w kierunku Placu Balcerowicza dotarliśmy pod pomnik żołnierzy wyklętych – pomnik poświęcony polskim działaczom podziemia antykomunistycznego. Głównym elementem całego monumentu jest rzeźba umieszczona po jego prawej stronie, przedstawiająca Łukasza Cieplińskiego, ukazana za więziennymi kratami, z podpisem „Żołnierzom Wyklętym”. Na lewo od rzeźby zostały umieszczone na postumentach popiersia członków IV Zarządu WiN: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka i Karol Chmiel.

Zbliżając się do Kościoła Farnego, zatrzymaliśmy się po drodze obok pomnika Leopolda Lisa – Kuli, kawalera Orderu Virtuti Militari, robiącego oszałamiającą karierę wojskową, będącą wynikiem niezwykłego talentu dowódczego.

Będąc już obok Kościoła Farnego przyjrzeliśmy  się tablicom upamiętniającym zarówno ważne wydarzenia, jak i postacie w regionie.

Kościół ten był kolebką rzeszowskiej „Solidarności”, miejscem masowych spotkań opozycji, z okazji rocznic patriotycznych i  comiesięcznych mszy św. za ojczyznę. Ostatnim elementem tej swoistej lekcji historii związanej z tzw. „Małą Ojczyzną” była wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej. Naszą uwagę, zgodnie z założeniami rajdu przykuła tablica upamiętniająca formacje polityczno – wojskowe podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (AK i WiN).

Mocno zmarznięci, ciut zmęczeni na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze w ogrodach OO. Bernardynów by podziwiać ich swoisty urok mimo niekorzystnej pory roku, którą aktualnie mamy. Za naszymi plecami rozpościerał się Pomnik Czynu Rewolucyjnego, będący zarówno najczęściej kojarzonym „symbolem” Rzeszowa, jak i przypomnieniem tragizmu okresu PRL w regionie.

W finale naszego wspólnego wypadu przyszła pora na chwilę relaksu i  odpoczynku w Galerii Rzeszów. Najpierw podczas seansu kinowego, a następnie z wykorzystaniem znajdujących się obok niego automatów.

Powiązane wpisy