AKTUALNOŚCI

„Niepodległość – znaczy wolność” ……

„Niepodległość – znaczy wolność” – tymi słowami powitano w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy wszystkich przybyłych rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły na corocznej uroczystości, której celem było przedstawienie historii Polski od III rozbioru oraz ukazanie drogi Polaków do niepodległości. Nasza uroczystość miała charakter szkolnych obchodów święta państwowego, dlatego wszyscy biorący udział w akademii uczniowie mieli szarfy z logo szkoły, scenografia zawierała akcenty narodowe, a całość widowiska rozpoczęło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie Hymnu Narodowego.
W tym roku obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę po 123. latach niewoli. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów pozwolił nam na chwilę przenieść się myślami do tamtych czasów, spojrzeć na Polskę oczami bohaterów narodowych, zadumać się nad losem tej ziemi, posłuchać, co chce nam przekazać. Dziś Polska jest wolna, niepodległa, w pełni demokratyczna i obywatelska. Możemy zachowywać tradycje i obyczaje narodowe, mówić w ojczystym języku, wzruszyć się, gdy na podium stoi Polak. Lecz jak powiedział Jerzy Waldorff: „Myśląc o przyszłości narodu, trzeba oprzeć się o jego groby”. Chcąc upamiętnić pamięć i złożyć hołd poległym w obronie Polskości, uczniowie zapalili symboliczne znicze pod brzozowymi krzyżami.
Mamy nadzieję, że w atmosferze zadumy i skupienia wsłuchiwaliśmy się w ważne przesłanie, jakie niosła ze sobą akademia, że ten wyjątkowy dzień upłynął w uroczystym nastroju oraz że to szczególne spotkanie pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Mamy również nadzieję, że część artystyczna zachwyciła państwa pięknymi występami muzyczno – recytatorskimi.

Powiązane wpisy