AKTUALNOŚCI

Ciekawostki z koła przyrodniczo-biologicznego


Zegar jodowy

Zegar jodowy jest prosty w wykonaniu, nie wymaga trudno dostępnych substancji chemicznych (skrobia ziemniaczana, jodyna, nadtlenek wodoru i witamina C). Jest jedną z tzw. reakcji zegarowych, które polegają na sprzężeniu dwóch równoległych reakcji: szybkiej i powolnej. Efekt objawia się zmianą barwy roztworu która zachodzi nagle.

Oczywiście pamiętamy o bezpieczeństwie !


Boraksowy glut

Tak powstawał boraksowy glut, który zapewnia jedyne w swoim rodzaju doznania sensoryczne. Do stworzenia gluta wykorzystaliśmy klej introligatorski i żel do prania.


Obrazy w mleku

Tworzenie kolorowych i efektownych obrazów w mleku. Piękne doświadczenie, które wyjaśnia w prosty sposób, że barwniki mają mniejszą gęstość niż mleko i zawierają tłuszcze. Płyn do mycia naczyń rozbija tłuszcz, dzięki czemu  barwniki rozprzestrzeniają się w mleku tworząc efekt wow.


Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowską (nieniutonowską), czyli płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu energii, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.

Wytworzenie cieczy nienewtonowskiej to tylko początek zabawy. Teraz można z nią zrobić bardzo ciekawe rzeczy


Piasek kinetyczny

Tak powstawał piasek kinetyczny, który pozwala na stworzenie piaskownicy w domu. Ogromną zaletą tego piasku jest to, że nie brudzi rąk oraz jest całkowicie wolny od alergenów, czyli nie uczula.


Żywe zapałki

Kilka zapałek, które pozornie są nieżywe, nagle zaczynają się poruszać za sprawą ciśnienia turgorowego. Drewno posiada komórki roślinne, które zgniatamy podczas ich łamania. Woda wypełnia te zgniecione komórki i wywiera na nie ciśnienie, co powoduje zmianę kształtu zapałki.

 


Samo pompujące się balony

W wyniku reakcji sody oczyszczonej z octem otrzymaliśmy dwutlenek węgla który napompował nasze balony. Ile było przy tym pisku…

Sprawdzaliśmy również co się stanie gdy zbliżymy balon wypełniony wodą do ognia? Balon nie pękł, ponieważ woda, która była w środku pochłonęła całe ciepło.


Ogień bez tlenu ?

Dzisiejszy eksperyment miał na celu pokazanie, że ogień potrzebuje tlenu aby mógł się palić. W trakcie eksperymentu świeczka zgasła, a woda częściowo została wessana ze spodka do szklanki.


Chemiczne jojo

A tak robiliśmy chemiczne jojo …

Krople zabarwionego octu wpuszczone do dzbanka z olejem i sodą powoli opadają na dno. Osadzają się na powierzchni sody i tam następuje reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), który otacza kropelki wpuszczonego octu, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry. Gdy nasze niebieskie, zielone i czerwone kropelki wypłyną na powierzchnię oleju tam gaz ulatnia się, a cięższe krople z powrotem opadają na dno i reakcja się powtarza.


Słoniowa pasta do zębów. Szalona piana

Do wody utlenionej dodaliśmy płyn do naczyń, barwnik i drożdże. Za produkcję piany odpowiedzialny jest oczywiście detergent, jednak piana różni się znacznie od tej, którą widzimy podczas mycia naczyń czy kąpieli. Wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę wypełnione są normalnie powietrzem. W powyższym eksperymencie wypełnia je tlen uwalniany z nadtlenku wodoru.

Powiązane wpisy