Program wychowawczo – profilaktyczny
Program wychowawczo – profilaktyczny
w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy
Program wychowawczo – profilaktyczny w pliku PDF – kliknij przycisk:
Program wychowawczo – profilaktyczny (PDF)
WSTĘP „Wychowanie polega na tym by kochać i wymagać. Okazywanie wychowankom miłości bez stawiania wymagań jest przejawem naiwności dorosłych. Z kolei stawianie wychowankom koniecznych wymagań bez okazywania im miłości wsparcia, staje się formą okrucieństwa i prowadzi do buntu ze strony młodego pokolenia” (św. Jan Paweł II). Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy, opiera się na chrześcijańskiej hierarchii wartości, nauczaniu Patrona Szkoły, które zostały przyjęte przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Treści szkolnego Programu Wychowawczo Profilaktycznego są spójne ze Statutem Szkoły i Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno sugestie rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. |
CELE PROGRAMU
Misją Szkoły jest kształcenie i wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości głoszonych przez Patrona Szkoły., Który nauczał, iż „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”. W tym duchu, aby wychowanie prowadziło do dojrzałości i odpowiedzialności, a także poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego jako przejawu patriotyzmu wynikającego z miłości do Ojczyzny. Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo- profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników Szkoły. Działalność ta odbywa się w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, pikników rodzinnych, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy. Cele szczegółowe Programu Wychowawczo- Profilaktycznego
Szczegółowe zagadnienia Programu Wychowawczo-Profilaktycznego
Uczeń:
Uczeń:
Uczeń:
Uczeń: – potrafi zlokalizować urzędy użyteczności publicznej, – rozumie, na czym polega współpraca z różnymi instytucjami.
Uczeń:
Uczeń:
Uczeń: 1) potrafi aktywnie i empatycznie słuchać innych, 2) potrafi formułować komunikat „ja”, 3) umie współpracować w grupie, klasie, szkole, 4) umie ponosić odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Uczeń:
|
FORMY REALIZACJI PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
Przeszłość historyczna 1) Gromadzenie pamiątek rodzinnych. 2) Wycieczki szlakiem lokalnych wydarzeń historycznych. 3) Spotkania z ludźmi zasłużonymi dla ojczyzny, regionu. Kultura regionu 1) Spotkania, warsztaty z twórcami kultury. 2) Wyjazdy do muzeum etnograficznego, skansenów. 3) Odtwarzanie zwyczajów, tradycji lokalnych (inscenizacje, przedstawienia teatralne, spotkania środowiskowe) i przedmiotów rękodzieła. 4) Utrwalanie zabytków kultury materialnej w pracach fotograficznych, filmowych, plastycznych. 5) Utrwalanie zabytków kultury duchowej poprzez gromadzenie zbiorów przyśpiewek, powiedzeń, porzekadeł, przysłów, gwary, legend, poezji ludowej. Wychowanie patriotyczne 1) Wykonywanie prac plastyczno -technicznych przedstawiających lokalne i narodowe symbole. 2) Udział w uroczystościach szkolnych i środowiskowych związanych ze świętami narodowymi. 3) Odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci narodowej połączone ze składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy. Nasz region w Polsce i Europie 1) Ćwiczenia z mapą, planem podczas różnych zajęć edukacyjnych. 2) Wycieczki krajoznawcze (piesze i rowerowe) po najbliższej okolicy. 3) Organizowanie plenerów malarskich i fotograficznych na terenie wsi, regionu. 4) Współpraca z wyspecjalizowanymi oddziałami Urzędu Gminy. 5) Udział w konkursach (szkolne, gminne, wojewódzkie, ogólnopolskie). Mieszkaniec Mogielnicy, Podkarpacia, Polski i Europy 1) W toku edukacji poznaje wartości uniwersalne, swoje podstawowe prawa, wzorce moralne, języki obce. 2) Korzysta z dostępnych środków informacji na terenie szkoły i wsi. 3) Rozwija swoje zainteresowania i zdolności na zajęciach pozalekcyjnych. 4) Odtwarzanie rodzinnych tradycji świątecznych i porównywanie ich ze zwyczajami europejskimi.
1) Zaznajamianie uczniów z Deklaracją Praw Dziecka 2) Kształcenie umiejętności okazywania i odczytywania uczuć. 3) Zapoznawanie uczniów z regułami i zasadami obowiązującymi w relacjach z rodziną. 4) Kształcenie umiejętności słuchania i rozmawiania. 5) Kształcenie umiejętności kultywowania tradycji rodzinnych.
1) Wskazywanie pozytywnych i negatywnych aspektów ingerencji człowieka w środowisko. 2) Prowadzenie obserwacji w najbliższej okolicy. 3) Włączenie się do akcji „Sprzątanie świata”. 4) Organizowanie różnego typu wycieczek krajoznawczych. 5) Udział w konkursach plastycznych i naukowych propagujących zdrowy styl życia. 6) Udział uczniów w zajęciach na pływalni, w pieszych i rowerowych rajdach. 7) Spotkania z higienistką i szkolną na temat najczęściej spotykanych chorób. 8) Projekcje filmów i pogadanki na temat wpływu środków uzależniających na zdrowie i los człowieka. 9) Organizowanie spotkań ze specjalistami z zakresu profilaktyki uzależnień. 10) Realizacja programów profilaktycznych. 11) Organizowanie akcji promujących zdrowy styl życia. 12) Pokaz i ćwiczenia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
1) Zapoznanie z zasadami funkcjonowania samorządu terytorialnego. 2) Organizowanie spotkań z policjantem i Ochotniczą Strażą Pożarną. 3) Uzyskiwanie środków pomocy dla osób w trudnej sytuacji życiowej, materialnej poprzez akcje charytatywne. 4) Włączanie uczniów w działania z zakresu wolontariatu.
1) Ustawiczne doskonalenie techniki czytania, w tym czytania ze zrozumieniem. 2) Ćwiczenia kształcące umiejętność rejestrowania najistotniejszych treści w różnych formach. 3) Prowadzenie blogu internetowego. 4) Wskazywanie możliwości różnorodnego zapisu tych samych treści (przekład intersemiotyczny, opracowanie słuchowisk, inscenizacji, prezentacji komputerowych, tworzenie reklam, komiksów, scenografii, nagrywanie kamerą wideo i montaż filmów, itp.) 5) Kształcenie umiejętności odróżniania fikcji od faktów, rozumienia języka mediów. 6) Systematyczne wykorzystywanie w pracy lekcyjnej różnych źródeł informacji (praca z komputerem). 7) Uczenie umiejętności posługiwania się podstawowymi urządzeniami rejestrującymi. 8) Organizowanie lekcji bibliotecznych i konkursów czytelniczych (klasowych i szkolnych). 9) Zadawanie prac długofalowych, wymagających gromadzenia materiałów (teczki tematyczne) i samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji.
1) Kształcenie nawyków i manier zgodnych z zasadami dobrych obyczajów (tworzenie klasowych i szkolnych kodeksów dobrych obyczajów). 2) Bierze udział w wyjazdach do kina, teatru, muzeum, filharmonii. 3) Bierze udział w spotkaniach z ludźmi szczególnie związanymi z przeszłością naszego regionu, z ludźmi reprezentującymi różne zawody i środowiska. 4) Uczestniczy w uroczystościach szkolnych i środowiskowych. 5) Włącza się w przeżycie uroczystości i świąt kościelnych oraz czynnie uczestniczy w rekolekcjach szkolnych.
1) Wskazywanie autorytetów poznawanie ich drogi życiowej. 2) Spotkania z ludźmi, którzy osiągnęli sukces. 3) Poznawanie swoich mocnych stron. 4) Organizowanie kół umożliwiających rozwijanie zainteresowań uczniów. 5) Moje hobby – prezentacja na forum klasy i szkoły. 6) Udział w warsztatach asertywności. Kształtowanie postaw asertywnych 7) Uświadamianie uczniom co to jest odpowiedzialność i jak powinien zachowywać się odpowiedzialny uczeń. 8) Umożliwienie udziału uczniom w ustalaniu ocen z zachowania, oceny z przedmiotu. 9) Powierzanie zadań (funkcji) w klasie, szkole i ich ocena. 10) Udział w dyskusjach na forum klasy i szkoły. 11)Udział w apelach szkolnych, imprezach klasowych, środowiskowych, konkursach artystycznych i wiedzowych.
|
MODEL ABSOLWENTA Absolwent jest:
|
POWINNOŚCI DYREKTORA, NAUCZYCIELA, WYCHOWAWCY, PEDAGOGA, PIELĘGNIARKI, RODZICÓW I INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY
Dyrektor szkoły:
Nauczyciel zobowiązany jest:
Wychowawca klasy zobowiązany jest do:
Do obowiązków pedagoga szkolnego należy:
Obowiązkiem higienistki (pielęgniarki medycyny) szkolnej jest:
Powinności pracowników szkoły:
Samorząd Uczniowski
Rodzice:
Rodzice uczniów mogą oczekiwać od szkoły:
Nauczyciele mogą oczekiwać od rodziców:
Rada Rodziców:
|
ZASADY WSPÓŁPRACY WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEJ Z RODZICAMI
6.1) rzetelność, konkretność i regularność informacji dostarczanych rodzicom, dotyczących dobrych i złych wyników w nauce i zachowaniu, a udzielanych podczas wywiadówek, rozmów indywidualnych na życzenie rodzica lub nauczyciela, na karcie ocen, w zeszycie uwag lub odpowiednia adnotacja w dzienniku elektronicznym, 6.2) partnerstwo we współdziałaniu: wspólne szukanie przyczyn i dróg wyjścia z problemów dydaktycznych i wychowawczych mające na celu dobro dziecka poprzez: rozpoznawanie sytuacji rodzinnej dziecka (wywiad środowiskowy), rozmowy z rodzicami i opiekunami, udzielanie informacji o instytucjach wspomagających szkołę i rodziców w działalności profilaktycznej, konsultacyjnej i leczniczej (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, specjalistyczne placówki zdrowotne, Poradnia Uzależnień). 6.3) otwartość szkoły na środowisko lokalne wyrażające się w:
6.4) poufność i dyskrecja w przekazywaniu informacji dotyczących dziecka i jego rodziny, wyrażająca się w:
6.5) wzajemny szacunek i tolerancja:
|
Reakcja Szkoły na zjawiska zagrażające bezpieczeństwu dzieci i młodzieży (sytuacje interwencyjne):
|
ZASADY ROZWIĄZYWANIA SYTUACJI KONFLIKTOWYCH MIĘDZY ORGANAMI SZKOŁY
|
Zwyczaje i obyczaje szkolne
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mogielnicy posiada własny Ceremoniał Szkolny. Związany jest on z funkcjonowaniem Szkoły w określonych uroczystościach i imprezach:
Wyżej wymienione uroczystości i imprezy odbywają się według scenariusza przedstawionego przez osobę odpowiedzialną w danym roku szkolnym za jej przeprowadzenie i zatwierdzonego przez dyrektora szkoły.
|
Program wychowawczo – profilaktyczny dla klas I-III
I. Zdrowie psychiczne
Zadania | Sposoby realizacji | Odpowiedzialni |
1. Integrowanie zespołu klasowego. |
a) gry i zabawy integracyjne,
b) badania socjometryczne, c) organizowanie imprez klasowych, d) metody aktywizujące zabawy, |
wychowawcy klas |
2. Uczymy się jak porozumiewać się ze sobą i w grupie. | a) drama,
b) zabawy edukacyjne, c) gry planszowe, d) ustalenie klasowego regulaminu, |
wychowawcy klas |
3. Rozpoznawanie swoich zalet i wad. |
a) burza mózgów: jaki jestem? jaki chciałbym być?,
b) przedstawianie faktów literackich obrazujących pożądane formy, zachowań, |
wychowawcy klas |
4. Nazywamy swoje i cudze uczucia. |
a) drama (sposoby wyrażania uczuć),
b) metoda niedokończonych zdań, c) terapia rysunkiem, d) pogadanki, |
wychowawcy klas |
5. Planowanie dnia. |
a) metoda działalności praktycznej,
b) pogadanka, c) działalność plastyczna, |
wychowawcy klas, rodzice |
6. Mocne i słabe strony ucznia. |
a) praca metodami aktywizującymi,
b) prezentacje osiągnięć edukacyjnych i artystycznych uczniów, c) współpraca z PP, d) zajęcia wspomagające, e) koła przedmiotowe i artystyczne, |
wychowawcy, pracownicy PP, nauczyciele prowadzący koła zainteresowań, organizatorzy konkursów |
7. Aktywnie uczestniczymy w życiu szkoły. |
a) udział i przygotowywanie programów na apele i akademie |
nauczyciele odpowiedzialni za organizację imprez szkolnych i środowiskowych, wychowawcy |
8. Prawa dziecka. |
a) zapoznanie z Konwencją Praw Dziecka,
b) gazetki klasowe, c) Św. Jan Paweł II do dzieci i o dzieciach |
wychowawcy |
9. Prawa i obowiązki ucznia. | a) zapoznanie z Regulaminem Szkoły,
b) rozmowa, pogadanka, |
wychowawcy, samorząd klasowy, samorząd szkolny |
II.Zdrowy tryb życia
Zadania | Sposoby realizacji | Odpowiedzialni |
1. Przestrzegamy zasad higieny osobistej. | a) pogadanki,
b) przeglądy czystości, c) gazetki ścienne, |
wychowawcy, higienistka szkolna |
2. Próchnica, jej przyczyny i skutki czyli o higienie jamy ustnej. |
a) pogadanki,
b) inscenizacje, c) filmy edukacyjne, d) program „śnieżnobiały uśmiech”, e) prelekcje dla rodziców, |
wychowawcy, higienistka, rodzice |
3. Jak dbać o czystość swojego otoczenia? |
a) dyżury szkolne,
b) działalność praktyczna, c) akcja „Sprzątanie Świata”, d) filmy edukacyjne, |
dyżurni, opiekun samorządu, wychowawcy |
4. Miejsce pracy i wypoczynku ucznia. | a) pogadanki,
b) zajęcia edukacyjne, c) pedagogizacja rodziców, |
wychowawcy, higienistka szkolna |
5. Zdrowo się odżywiamy. |
a) pogadanki,
b) działalność praktyczna, c) włączenie w zorganizowane akcje |
wychowawcy |
6. „Piramida żywności”. |
a) mapa pojęć,
b) pogadanka, c) tablice demonstracyjne, d) filmy i prezentacje multimedialne |
higienistka szkolna |
7. Układamy zdrowy jadłospis. | a) metoda działalności praktycznej, | wychowawcy |
8. Kultura i estetyka spożywania posiłków. |
a) przygotowywanie prostych posiłków w szkole,
b) pogadanki na temat kulturalnego zachowania się przy stole, ćwiczenia praktyczne, c) nakrywanie do stołu, |
wychowawcy |
9. Promujemy zdrową żywność. | a) pogadanki,
b) prelekcje dla rodziców, c) działalność plastyczna, |
wychowawcy, higienistka szkolna, rodzice |
10. Wpływ ruchu na postawę i budowę ciała. |
a) zajęcia gimnastyki korekcyjnej, b) zajęcia ruchowe, c) zajęcia edukacyjne, |
nauczyciel gimnastyki korekcyjnej, wychowania fizycznego, kształcenia zintegrowanego |
11. Co mogę sam zrobić, aby być silnym i zdrowym? |
a) pogadanki,
b) drama, c) ćwiczenia śródlekcyjne, d) gry i zabawy na świeżym powietrzu, e) wycieczki turystyczno-krajoznawcze, f) rozgrywki międzyklasowe, g) basen, |
wychowawca, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciele |
12. Rola wypoczynku w życiu człowieka. | a) pogadanka,
b) zajęcia edukacyjne, |
wychowawca |
13. Na czym polega prawdziwy sport? |
a) udział w zawodach i rozgrywkach szkolnych – zasady fair play,
b) pogadanki, c) omawianie treści tekstów literackich, dotyczących sportu, |
nauczyciel wychowania fizycznego, zajęć ruchowych wychowawca |
14. Ubieram się odpowiednio do pory roku. | a) pogadanki,
b) ćwiczenia dramowe, |
wychowawcy |
15. Organizowanie konkursów o tematyce prozdrowotnej. |
a) konkurs plastyczny, |
nauczyciel odpowiedzialny za zorganizowanie konkursu |
III. Żyjemy bezpiecznie
Zadania | Sposoby realizacji | Odpowiedzialni |
1. Wiemy jak zachować się podczas przerw. | a) pogadanki,
b) omawianie ilustracji, c) pełnienie dyżurów na korytarzach, |
wychowawcy, nauczyciele dyżurujący |
2. Znamy ważne telefony. | a) wykonanie planszy zawierającej numery ratunkowe, | wychowawcy |
3. Sposoby zachowań w sytuacjach zagrożeń. | a) pogadanki,
b) tablice demonstracyjne, c) filmy |
wychowawcy |
4. Jak korzystać z urządzeń elektrycznych. |
a) omawianie instrukcji obsługi urządzeń,
b) ćwiczenia praktyczne w obsłudze niektórych urządzeń, c) pedagogizacja rodziców „Zagrożenia w domu”, |
wychowawcy |
5. Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. | a) pogadanki,
b) szkolenie uczniów, |
wychowawca, higienistka, instruktor |
6. Jesteśmy użytkownikami dróg i bezpiecznie się po nich poruszamy. |
a) poznawanie zasad poruszania się pieszych i rowerzystów
b) po drogach, c) spotkanie z policjantem, d) praca z programami komputerowymi, e) makiety ruchu drogowego, f) konkurs plastyczny, g) ćwiczenia praktyczne w poruszaniu się po drogach, |
wychowawcy, policjant, nauczyciel informatyki |
7. Znaki drogowe, które znamy i których przestrzegamy. |
a) tablice i krzyżówki „Bezpiecznie na drodze”,
b) działania praktyczne – wykonywanie znaków c) drogowych, |
wychowawca |
8. Jak bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji. | a) pogadanki,
b) ćwiczenia dramowe, c) ćwiczenia praktyczne, |
wychowawca |
IV.Profilaktyka przemocy
Zadania | Sposoby realizacji | Odpowiedzialni |
1. Rozwiązujemy konflikty. |
a) gry i zabawy tematyczne,
b) pogadanki, c) drama, d) omawianie sposobów radzenia sobie z konfliktami przez bohaterów literackich |
wychowawcy, samorząd klasowy, |
2. Miłość, przyjaźń, koleżeństwo zamiast agresji. |
a) rozmowy,
b) drama, c) inscenizacje improwizowane, d) zabawy tematyczne, |
wychowawcy, |
3. Uwaga! Obcy! |
a) rozmowy,
b) scenki rodzajowe, c) literatura dla dzieci (złe postacie i ich czyny), d) pedagogizacja rodziców, |
wychowawcy, policjant, rodzice, |
V.Profilaktyka uzależnień
Zadania | Sposoby realizacji | Odpowiedzialni |
1. Dlaczego nie powinniśmy palić papierosów i korzystać z używek? |
a) pogadanki,
b) działalność plastyczna, c) udział w apelach połączonych z prezentacją treści, d) antynikotynowych |
wychowawcy, higienistka, nauczyciel odpowiedzialny za program apelu |
2. Dlaczego nie mogę sam przyjmować leków? | a) pogadanki,
b) spotkania z lekarzem lub pielęgniarką, |
wychowawcy, przedstawiciel służby zdrowia |
3. Jak alkohol wpływa na życie człowieka? |
a) pogadanki,
b) udział w apelach o tematyce antyalkoholowej, c) udział w konkursie plastycznym przeciw używaniu alkoholu, |
wychowawcy, nauczyciel odpowiedzialny za apel szkolny |
Program profilaktyki dla klas IV-VIII
I. Zdrowie psychiczne
Zadania | Formy realizacji | Odpowiedzialni |
1. Uświadamiać uczniom, że istnieją możliwości wpływania na własne samopoczucie. |
a) gry i zabawy integracyjne, zabawy tematyczne,
b) organizowanie imprez klasowych i szkolnych, c) badania socjometryczne, d) wycieczki, kino, teatr, wystawy. |
nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie organizacji szkolnych, rodzice,
|
2. Wskazywać na umiejętności usuwania sytuacji źle oddziaływującej na nasz nastrój. | a) gry i zabawy integracyjne, zabawy tematyczne,
b) symulacja różnych sytuacji i próby ich rozwiązania, c) współpraca z PPP. |
nauczyciele, wychowawcy, |
3. Uświadamiać uczniom możliwości wyrażania własnych uczuć i emocji. |
a) pogadanki, dyskusja, drama, zabawy tematyczne,
b) symulacja różnych sytuacji i próby ich rozwiązania, c) przedstawianie faktów literackich obrazujących pożądane formy zachowań, d) udział nauczycieli w warsztatach, (doskonalenie). |
nauczyciele, wychowawcy, przedstawiciel PPP, |
4. Budować poczucie własnej wartości. |
a) określenie słabych i mocnych stron,
b) zajęcia wyrównawcze, c) koła zainteresowań (koła przedmiotowe), d) konkursy przedmiotowe i artystyczne, e) akademie, apele szkolne, f) metody aktywizujące w pracy z uczniami, g) współpraca z PPP, h) pedagogizacja rodziców, i) biblioteczka dla rodziców, j) adresy internetowe pomocnych portali internetowych, k) prezentacje osiągnięć edukacyjnych i artystycznych uczniów. |
nauczyciele prowadzący koła, odpowiedzialni za konkursy, apele, akademie, pracownicy PPP, bibliotekarz |
II.Zdrowy tryb Życia
Zadania | Formy realizacji | Odpowiedzialni |
1. Kształtować nawyki higieniczne i uświadamiać wpływ wyglądu osobistego i czystości na samopoczucie człowieka. | a) przeglądy czystości,
b) prelekcje i pogadanki, c) gazetki, d) multimedia. |
higienistka szkolna, wychowawcy, nauczyciel przyrody
i biologii |
2. Poszerzać wiedzę na temat higieny, środków i sposobów utrzymania czystości ze szczególnym uwzględnieniem higieny okresu dojrzewania | a) lekcje przyrody,
b) pogadanki, c) filmy edukacyjne dla dziewcząt i chłopców, d) pedagogizacja rodziców, e) program „Czas przemian”. |
higienistka szkolna, wychowawcy, nauczyciel przyrody, nauczyciel biologii |
3. Kształtować poczucie grupowej odpowiedzialności za utrzymanie czystości w najbliższym otoczeniu. | a) dyżury klasowe,
b) gazetki, c) pogadanki, d) udział w akcjach „Sprzątanie świata”, „Zbieramy baterie”, „Nakrętka” itp. |
|
4. Wskazywać na związki między jakością pożywienia a zdrowiem człowieka. | a) lekcje przyrody (biologii),
b) pogadanki, c) gazetki, d) multimedia. |
higienistka szkolna, wychowawcy, nauczyciel przyrody,
nauczyciel biologii |
5. Kształtować nawyki kulturalnego i estetycznego spożywania posiłków. | a) praktyczne ćwiczenia przygotowania i kulturalnego spożywania posiłków. | nauczyciel przyrody i techniki |
6. Kształtować umiejętność dbania o zdrowie fizyczne. | a) zajęcia edukacyjne,
b) pogadanki, c) imprezy środowiskowe, d) apele. |
nauczyciel przyrody, wychowania fizycznego, wychowawcy, |
7. Wskazywać na znaczenie aktywności fizycznej na zdrowie ludzi. |
a) lekcje wf,
b) zajęcia SKS, c) basen, d) wyjazd na narty, e) wyjazd na lodowisko, f) wycieczki, g) zawody sportowe, h) dzień sportu. |
nauczyciel wf wychowawcy, nauczyciele |
8. Uświadamiać znaczenie wypoczynku i wskazywać sposoby wypoczywania. | a) piknik rodzinny,
b) dyskoteki, c) wycieczki rowerowe, d) wyjazdy na basen, e) zawody sportowe, f) spotkania przy ognisku. |
wychowawcy, nauczyciel przyrody, wf, |
III. Żyjemy bezpiecznie
Zadania | Formy realizacji | Odpowiedzialni |
1. Rozszerzać wiadomości uczniów na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, podczas gier i zabaw ruchowych, przerw śródlekcyjnych oraz w domu rodzinnym. | a) zajęcia edukacyjne,
b) filmy edukacyjne, c) tablice informacyjne z numerami alarmowymi i adresami instytucji niosących pomoc, d) konkurs np. na najładniejsza ulotkę informacyjną dotyczącą numerów alarmowych. |
nauczyciele, wychowawcy dyrektor i pracownicy szkoły, |
2. Zapoznanie uczniów ze sposobami zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. | a) realizacja programu „Pierwsza pomoc”,
b) szkolenie uczniów i nauczycieli, c) ćwiczenia praktyczne w obsłudze niektórych urządzeń elektrycznych. |
nauczyciele i wychowawcy nauczyciel przyrody i wf, ratownik, instruktor, |
3. Zapoznanie uczniów zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. |
a) spotkanie z policjantem,
b) przygotowanie uczniów do zdobycia karty rowerowej, c) ćwiczenia praktyczne na drodze, d) pogadanki, e) konkursy, f) programy komputerowe, g) testy na kartę rowerową. |
nauczyciel techniki, wychowawcy, dyrektor, |
IV. Profilaktyka przemocy
Zadania | Formy realizacji | Odpowiedzialni |
1. Doskonalić umiejętności rozróżniania dobrych i złych postaw i zachowań. Zapobieganie cyberprzemocy. |
a) ukazywać wzorce postaw i zachowań godne naśladowania,
b) stosowanie spójnego systemu kar i nagród, c) filmy i prezentacje multimedialne, d) propozycja galerii najlepszych, e) wdrażanie do samooceny i oceny postaw, f) prezentowanie scenek, g) organizowanie zajęć dotyczących umiejętnego korzystania z komputera i portali społecznościowych (np. Facebook, Instagram). |
wychowawcy |
2. Doskonalić umiejętności rozwiązywania konfliktów. |
a) drama,
b) burza mózgów, c) dyskusja, d) współpraca z rodzicami, e) współpraca z Poradnią PPP, f) współpraca z Samorządem Uczniowskim, g) warsztaty dla nauczycieli. |
wychowawcy, dyrektor, |
3. Kształtować umiejętność asertywnych zachowań. | a) drama,
b) scenki, c) warsztaty dla nauczycieli. |
wychowawcy, dyrektor, |
4. Uczyć dbałości o kulturę słowa. |
a) konkursy recytatorskie,
b) konkurs „Jestem kulturalny i jest mi z tym dobrze”, c) ukazywanie pozytywnych wzorców. |
wychowawcy, dyrektor, |
5. Uczyć poszanowania dla własnego i cudzego mienia. | a) pogadanki,
b) ocena zeszytów przedmiotowych. |
wychowawcy |
V. Profilaktyka uzależnień
Zadania | Formy realizacji | Odpowiedzialni |
1. Kształtować umiejętności świadomego dokonywania wyboru. | a) pogadanki,
b) konkursy plastyczne, c) zajęcia edukacyjne. |
wychowawcy |
2. Wskazywać destrukcyjny wpływ używek na zdrowie. |
a) pogadanki,
b) spotkania z lekarzem, higienistką szkolną, c) współpraca z poradnią uzależnień. |
wychowawcy, higienistka szkolna |
3. Kształtować umiejętność rozpoznawania powodów, dla których ludzie sięgają po środki uzależniające. | a) pogadanki,
b) konkursy plastyczne, c) zajęcia edukacyjne. |
wychowawcy |
4. Wzmacniać przekonanie, że życie bez środków uzależniających jest bardziej wartościowe. | a) apele połączone z prezentacją programów dotyczących profilaktyki uzależnień,
b) pogadanki, c) konkursy plastyczne, d) zajęcia edukacyjne. |
wychowawcy |
Ewaluacja programu
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
- obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
- analizę dokumentacji,
- przeprowadzanie ankiet,
- rozmowy z rodzicami,
- wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,
- analizy przypadków.
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół nauczycieli powołany przez dyrektora.